zastanawiająca się kobieta
Acrylic pouring dla początkujących

Czym jest fluid art i acrylic pouring? Czy to technika dla mnie?

Acrylic pouring to względnie nowa forma sztuki, która ma swoje początki w USA, ale zyskuje na popularności na całym świecie, w tym w Polsce. Skąd tak szybko rosnąca popularność wylewanych obrazów? Oto powody:

  • Odpowiedni dla każdego: Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia w rysowaniu lub malowaniu do pouringu. Każdy, bez względu na wiek, może oddać się temu hobby. Uważasz, że nie masz plastycznego talentu? To jeszcze lepiej, bo będziesz bardziej zachwycony efektami swojej pracy!
  • Tanie koszty spróbowania techniki: aby spróbować tej techniki nie trzeba inwestować dużo pieniędzy. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy zająć się profesjonalne wylewaniem i musimy zainwestować w drogie media i dobre farby, ale nie jest to konieczne na początku drogi.
  • Również dla zapracowanych ludzi: Aby stworzyć obraz tą techniką, nie musisz poświęcić temu dużo czasu, obraz może być gotowy już w pół godziny!

  • Kreatywny sposób spędzania czasu z bliskimi – szukasz pomysłu na kreatywną rozrywkę dla dzieci? Szukasz nowych sposobów na spędzenie miłych chwil z drugą połówką? Spróbujcie wspólnego wylewania farb!
  • Zabawa bez końca: Co szczególnie istotne w przypadku malowania intuicyjnego to wysoki współczynnik zabawy! Mieszanie kolorów, wylewanie farby i obserwowanie wyłaniającego się obrazu to niesamowita przyjemność! Dużą satysfakcję daje stworzenie małego dzieła sztuki bez większego wysiłku. Co więcej, ta czynność bardzo odprężą i relaksuje, więc jest idealna jeśli potrzebujesz pomysłu na zajęcie, które przyniesie Tobie wyciszenie, odprężenie i zajęcie swoich myśli. Tworzenie sztuki jest wspaniałą formą autoterapii.

Czym jest acrylic pouring i fluid art?

Acrylic pouring to fascynująca technika malowania płynnego (fluid art). Jest formą malarstwa intuicyjnego. Podstawą do tworzenia w tej technice jest farba akrylowa, która jest przekształcana w bardziej płynną ciecz przez dodanie do niej upłynniającego medium i, w razie potrzeby, innych dodatków.

Acrylic pouring to połączenie malarstwa z chemią, gdyż do uzyskania pożądanych efektów korzysta się z procesów chemicznych i ważne jest tworzenie mieszanek o odpowiedniej proporcji składników.

W tej technice do malowania nie używa się pędzli, farbę wylewa się bezpośrednio na płótno. Powstało wiele technik rozlewania pozwalających na uzyskanie ciekawych efektów, do manipulowanie farby na podłożu używa się ruchów płótnem, podmuchów powietrza, szpachelek malarskich lub dłoni.

Obrazy powstałe w tej technice acrylic pouringu to abstrakcyjne dzieła, każdy obraz tworzony tą techniką jest unikalny i nie do powtórzenia.

Czy acrylic pouring to technika dla mnie?

Ta technika zachęca do siebie wiele osób, które zawsze czuły, że lubią tworzyć, ale z różnych przyczyn nie zajęły się profesjonalnie rozwijaniem zdolności plastycznych, tak, by opanować stopień zaawansowania w jakiejś technice. Acrylic pouring jest wówczas idealną metodą – pozwala tworzyć obrazy, tak by końcowy efekt był zadowalający, nie wymagając poświęcenia długiego czasu na naukę malarstwa.

Czy mówię, że to technika dla leniuchów? Cóż, trochę tak, trochę nie – na pewno jest jedną z łatwiejszych do szybkiego uzyskania rezultatów. Zarówno jeśli chodzi o czas na naukę jak i o sam proces powstawania obrazu. Dobra jest więc dla osób ze słomianym zapałem (jak ja), bo stosunkowo szybko się możemy jej nauczyć. Dobra też dla niecierpliwych osób (też jak ja), które lubią szybko dostać efekty swojego działania.

Nie znaczy to, że osoba, która zaczyna będzie równie dobra jak osoba zaawansowana w tej technice. Choć może się zdarzyć, że jeden z pierwszych obrazów będzie zapierający dech w piersiach – to z uwagi na ważny czynnik przypadku, jaki wiąże się z tą techniką.

Może w takim razie to technika dla lubiących ryzyko? Chyba trochę też 😉 Na pewno nie zadowoli osób, które chcą mieć nad wszystkim pełną kontrolę. Pozwala za to na duże spektrum eksperymentów i może nieźle zaskoczyć (czasami też negatywnie, nie każde wylewanie zakończy się zadowalającym nas efektem).

Ta technika to świetna zabawa. Serio, ciężko przestać wylewać obrazy jak się raz zacznie. Obraz powstaje szybko, a tyle technik i połączeń kolorów jest do przetestowania!

Jest idealna do terapii sztuką, pozwala się wyciszyć i pomaga skupić naszą uwagę na jednej czynności.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wylewane obrazy to technika, którą pokochasz, a nie chcesz inwestować w materiały – zapraszam na moje warsztaty! Mogę je zorganizować na życzenie, zapewniam wszystkie niezbędne materiały, a Ty wyjdziesz z warsztatów ze swoimi obrazami.

Więcej informacji o warsztatach znajdziesz tutaj >>

Dodaj komentarz