fbpx
grafika posta
Acrylic pouring dla początkujących

Konsystencja farb do acrylic pouringu

Jednym z bardziej istotnych czynników w acrylic pouringu, koniecznym do uzyskania dobrej jakości obrazu, który będzie nas również wizualnie satysfakcjonował, jest odpowiednia konsystencja mieszanki farby z medium (i wodą).

Nie ma jednego właściwego przepisu na sukces w tej kwestii i co twórca, to inny sposób na idealne proporcje. Są jednak podstawowe zasady, którymi należy się kierować, które później, można modyfikować z biegiem nabywania doświadczenia.

Zbyt gęsta farba sprawi, że obraz po wyschnięciu popęka, zbyt płynna, że kolory się zmieszają i dużo farby spłynie z obrazu, rujnując uzyskany efekt. Farba o prawidłowej konsystencji pozwoli nam na uzyskanie komórek na obrazie i utrzymanie ich. Kolory w dobrej mieszance nie będą wymieszane.

Media mają różną konsystencję i nie jest tak, że do każdego należy dodać taką samą ilość wody, albo że wodę w ogóle trzeba dodawać, bo do rzadszych, takich jak Liquitex wcale nie jest ona potrzebna.

Właściwa konsystencja farby

Farba o właściwej konsystencji to taka, która przypomina ciasto na naleśniki lub płynny miód. Powinna spływać z mieszadełka lejącą się, ciągnącą stróżką. Farba, która wlewa się do kubeczka powinna przez krótki moment tworzyć małą wypukłość na powierzchni, zanim zatonie. Jeśli od razu wpada i jest równa powierzchnia, albo tworzy się wklęsła dziurka, to farba jest zbyt rzadka. Mieszadełko włożone do kubka z farbą powinno w niej stać – choć przez chwilę, jeśli od razu pochyla się, to jest to farba zbyt rzadka.

Podstawowy przepis, który stosuję przy stosowaniu Floetrolu to:

  • 1 cześć farby
  • 1,5 części medium
  • 0,5 części wody

Najpierw pomieszaj farbę z medium, a później dolewaj stopniowo wody, do uzyskania konsystencji opisanej powyżej. Na spód kubka dodaj medium, potem farbę – tak jest łatwiej wymieszać kolor. W zależności od użytych farb proporcje mogą być delikatnie inne. Lepsze farby mają więcej pigmentu i potrzeba ich mniej.

Ja szczerze robię teraz farby na “oko”, bo już wiem, jaka płynność jest dla mnie najbardziej odpowiednia. Poniżej na krótkim filmiku pokazuję jaką konsystencję ma moja farba.

Dodaj komentarz