techniki acrylic pouringu
Acrylic pouring dla początkujących,  Techniki acrylic pouringu

Techniki acrylic pouringu cz. II

Nadszedł czas na przedstawienie kolejnej porcji technik wylewania farb akrylowych. Będą to techniki, sklasyfikowane przeze mnie jako średnio-zaawansowane. Ten wpis będzie bardziej obrazowy, do każdej z technik znalazłam kilka filmików przedstawiających proces powstawania obrazu.

Jeśli nie czytaliście pierwszej części to zapraszam do zapoznania się z nią przed tym wpisem >>


Dutch Pour


dutch pour acrylic pouring

Zacznę od jednej z moich ulubionych technik – techniki dutch pour, która poleca na rozdmuchiwaniu farb na obrazie – suszarką, słomką lub tylko przy użyciu naszych płuc.

Aby stworzyć obraz tą metodą, najpierw przygotuj warstwę bazową – wylej farbę bazową (przyjmijmy, że będzie to biały) i równomiernie rozprowadź ją po powierzchni obrazu. Następnie wylej małe kałuże z kolorów – mogą wyglądać jak te w technice puddle pour, mogą być cienkimi liniami. Nie przesadzaj z ilością kolorowej farby. Następnie zalej kolorowe kałuże dookoła białą farbą bazową.

W kolejnym kroku używamy podmuchów powietrza. Skieruj podmuch tak, by białym przykryć kolory, od dołu i od góry. Następnie rozdmuchuj farbę dalej, staraj się to zrobić szybko i nie dmuchać zbyt wiele. W tej technice, clue jest by nie przedobrzyć z poprawianiem – lepsze jest wrogiem dobrego.


Tree Ring Pour


Ta metoda to wariacja na temat dirty pour, ale na tyle odległa i dająca super efekty, że wyróżniłam ją jako osobną. Wylewasz kubek z farbą (ułożoną warstwami) na środek płótna cienką, ciągłą stróżką. Podczas wylewania delikatnie ruszasz delikatnie kubkiem w przód i w tył, z delikatnym ruchem nadgarstkiem w kółko. Tworzyć się będą nam okręgi, przypominające trochę słoje drzewa.

Three ring pour – odmiany

Wylewanie tą techniką jest idealne do połączenia go z obracaniem obrazu na obrotowej desce – takiej jak do pizzy. Pomaga to w utworzeniu regularnych, okrągłych komórek.

Ciekawie wygląda połączenie kilku ringów na jednym większym obrazie.

  • Swirl Pour – w zasadzie Tree Ring Pour, tylko podczas wylewanie nie lejesz farby w to samo miejsce, a delikatnie przesuwasz kubek.
  • Waterfall Pour – wylewasz metodą swirl pour farbę na pochylone płótno.
  • Kiss Tree Ring Pour – robisz to co w Ring Pour, tylko dwoma kubkami jednocześnie. Farba miesza się zanim dotknie płótna, tworząc nowe kolory na granicy ich połączenia.

Ribbon Pour


Ribbon pour

W tej technice tworzysz „wstążki” farby. Wylewasz farbę z kubka na płótno stróżkami po powierzchni płótna. W kubku możesz mieć wymieszane farby, albo wylewać je kolor po kolorze.


Dip Pour


dip pour

Jest to technika, którą można stworzyć naprawdę piękne obrazy. Wymaga trochę więcej wprawy i prób, ale daje bardzo ciekawe, delikatne efekty rozmycia, odróżniające ją od innych technik acrylic pouringu.

Polega na wylaniu farby najpierw na podłoże inne niż to, na którym chcemy mieć swój obraz i odciśnięciu na nim płótna. Należy docisnąć nasze podobrazie do warstwy farby, żeby móc je dobrze pokryć.


Dip Pour – odmiany

Flower Dip Techniqe – przy pomocy tej techniki można uzyskać piękne efekty przypominające kwiaty. Farbę wylewamy na folię w regularne kształty i odciskamy płótnie.

W przyszłym tygodniu kontynuacja cyklu o technikach!

Obserwuj mój fanpage, by być na bieżąco z wpisami 🙂

Dodaj komentarz